Saturday, November 10, 2012

Vanemuine - Karjäär

Uku Uusbergile tahaks teinekord pai teha selle võrratu tunde eest, mis teatris tema etendusi vaadates tekib. Peavahetust käisin kaks korda teatris vaatamas, Vahepeatus jõudis minuni teleka vahendusel – mõlema jaoks on mul vaid head sõnad ja mälestused varuks. Karjäär, mis lavastatud Vanemuises, on samuti minu selle aasta teatrielamuste üks eredaim pärl. Uku Uusberg kirjutas ja lavastas selle. See on üks nendest etendustest, mille jooksul mul püsib näol pidev rahulolunaeratus – tekst on hea, näitlejad on head, lavakujundus meeldib, muusika meeldib, kõik kokku kõnetab, jutustab ja loob mõnusa õhkkonna.

Mulle hirmsasti meeldib see, kuidas Uusberg sõnade ja mõtetega mängib, mitmetimõistetavusi loob. Tekstid on nii rikkad ja tihedad. Ta armastab sõnu ja keelt, seda on tunda. Mõnus. Ma väga loodan, et saan varsti osta tema etenduste tekstide kogutud teosed.

Vaatasin seda päris jupp aega tagasi, jäin kirjutamisega hiljaks ja detailidesse mälu kahjuks laskuda ei lase. Kahju. Mainin vaid paari üksikasja ja näitan pilte. Paljud on etendusest nagunii kirjutanud,

karjaar-6

kõik fotod Madis Katz

Robert Annuse naiivne ja südamlik osatäitmine oli geniaalne. Sellest etendusest vist pärineb minu jaoks ka kõige armsam ja erilisem tärkava armastuse stseen, kus mängib Airi lugu Love ja see kummaline ja teatraalne Robert Annus suurte silmadega  tütarlapsele loo laulmist imiteerides ja puhast õnnelikkust immitsedes armastust avaldab. Selles laulus on vaid üks sõna: “Love”. Kananaha ajab ihule. See lugu on minu jaoks nüüd hoopis teine. Killuke sellest stseenist on ka saate OP lõigus.

Uusberg ütleb intervjuus, et püüab anda näitelejatele midagi sellist nende rollides, mis näitaks neid natuke uues valguses. Minu jaoks tegi ta seda Aivar Tommingaga, keda ma nii heas rollis nagu Evadl Liiv varem näinud pole. Selline päris ja sügav roll. Pole ammu küll seda Tartu teatrit külastanud, aga varasemast on mulle tundunud, et talle on antud selliseid pisut kerglaseid või rumala inimese rolle.

karjaar-4

Veel mängisid Tanel Jonas, Martin Kõiv, Markus Luik ja Maarja Mitt ja tegid seda kõik hästi.

Millest see etendus on? Mina ei tea. Saates OP ütleb Robert Annus, et see on sellest, et inimesel ei ole vaja midagi muud peale tema enda. Aivar Tommingas leiab, et inimeste möödaelamisest. Sõna “karjäär” on tore. Millest me siis räägime – liivakarjäärist või tööalase karjääri tegemisest? Mõlemast?

karjaar-13

uudistelõik AKs

Tartlased, kasutage juhust, et Vanemuises on ometi kord niiii hea etendus! Soovitan väga!

No comments:

Post a Comment